Aktuální info: Týden 49

10.12. 2021187x

Dodavatelské řetězce,  finanční gramotnost, zvyšování sazeb a výhledy na rok 2022

Za poslední týden se akcie pohybovaly od +1,1 % do +4,1 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +31,0 %, americké dividendové +21,8 % v CZK.

ČNB se zvyšováním sazeb pravděpodobně bude pokračovat. Americký FED zvažuje, kdy se zvyšováním začít. Do jisté míry jde ale o pozitivní zprávy – FED totiž začne zvyšovat sazby, až si bude jistý, že to ekonomika ustojí.

Inflace za listopad byla 6 %. Jedním s největších inflačních tlaků jsou problémy v dodavatelských řetězcích, kterým se začíná blýskat na lepší časy. Došlo by tedy k oslabení inflačních tlaků, počítáme ale s různými scénáři.

Stratégové velkých bank očekávají v roce 2022 další růst. Právě díky růstu začaly řadu investorů lákat jednotlivé tituly a rizikové investice. Jak ale víme, předpovědi se nemusí vždy naplnit. Proto neinvestujeme podle krátkodobých odhadů – pro ochranu bohatství je důležitá diverzifikace a dlouhodobý horizont.

Finanční gramotnost v Česku obecně není na příliš vysoké úrovni. Češi neprověřují bezpečnost investic a často se nechají zlákat všemožnými prodejci. Ukazuje se, že 80 % mladých investorů nechce investovat na déle než rok a pouze 8 % chce investovat na déle než 5 let. My doporučujeme investovat dlouhodobě a více plánovat.

Turecko je příkladem premianta, který se za 10 let stal outsiderem. V našich portfoliích se rozvíjejícím se trhům vyhýbáme a současně měnově diverzifikujeme (lira za posledních 10 let vůči dolaru oslabila 7.5x, to je stejné jakoby dolar místo 22.5Kč stál 170Kč).

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.