Aktuální info: Týden 24

18.6. 202173x

Inflační prognózy, zmatek z dividendy Coca-Coly a srovnání Evropy s USA 

Za poslední týden se akcie pohybovaly od +0,3 % do +1,6 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +8,9 %, americké dividendové +9,2 % v CZK.

Z poslední schůzky FEDu vyplývá, že se úrokové sazby odlepí ode dna v roce 2023. Ale objevují se hlasy, že by to mohlo být i dříve. USA zřetelně komunikuje a ukazuje jasný směr vývoje monetární politiky.

Evropské akcie jsou z hlediska valuací levnější než americké. V Evropě však vidíme stále řadu problémů a akcie USA považujeme za bezpečnější. Akcie USA mají smysl i z obecné „životní diverzifikace“ našich celkových úspor.

Růst trhu má vždy své opodstatnění, technický pokrok a zvyšující se efektivita využití zdrojů umožňuje snížení počtu zaměstnanců potřebných k vygenerování $1 milionu, od 80. let se toto číslo snížilo z 8 na 2.

Novináři hledají příběhy i tam, kde nejsou, proto mylně připsali zásluhy za pokles akcií Coca-Coly fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, který tento nápoj na tiskové konferenci zavrhl. Ve skutečnosti za cenovým poklesem ale stojí výplata dividendy společnosti, po které je pokles standardem.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.