Aktuální info: Týden 21

28.5. 202184x

Jak spolu souvisí vysoká nabídka dluhopisů, novinové titulky o výdělcích a zastaralá přísloví?

Za poslední týden se akcie pohybovaly od +0,3 % do +2,0 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +7,9 %, americké dividendové +9,0 % v CZK

Inflace, o které jsme poslední dobou hodně mluvili, ovlivňuje reálné výnosy dluhopisů. Ty jsou nyní nejníže za 30 let. Investoři ale chtějí mít možnost něco vydělat, a proto roste poptávka po rizikovějších dluhopisech spolu s jejich nabídkou.

Dávejte pozor na senzační novinové titulky, jako například v E15 tento týden. „Pět investic, které vás udělají bohatšími.“ Je ale důležité pamatovat si, že když se o investicích píše v českých novinách, už je obvykle pozdě je nakupovat.

Šéf Erste Asset Management, Martin Řezáč, poskytl pro E15.cz rozhovor s titulkem “Zlaté časy skončily, akcie bych teď nekupoval.” V první polovině článku vysvětluje, proč akcie nyní nejsou dobrá investice, jenže v druhé polovině článku tvrdí pravý opak, uvádí, že akcie jsou vhodnou volbou proti inflaci. Je vidět, že je vždy dobré přečíst celý článek, a nejen titulky!

Nedávné přijímačky od CERMATu ukázaly, že děti jsou v současnosti i nadále nucené i k mechanické memorizaci faktů. Kvalitní vzdělání by mělo děti naučit nad věcmi kriticky přemýšlet, a ne informace pouze konzumovat. Právě pokud umí přemýšlet, mají šanci se vyznat i ve článcích, u kterých je nadpis je v rozporu s obsahem.

Po smrti německého miliardáře Heinze Hermanna Thieleho dluží jeho rodina německým úřadům až 5 miliard euro na dědické dani, jelikož se nestihla vytvořit nadace, která měla majetek ochránit. V ČR je zatím dědická daň nulová (v přímé linii). To se ale změní, pamatujte na to.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.