VÝVOJ NA TRZÍCH
Od začátku roku 2025 akcie velkých amerických společností vykazují zisk +2,02 % v USD (v CZK -8,8 %) evropské akcie jsou v zisku +10,42 %. Realitní fond Investika k 30.04.2025 vykazuje zisk 2,12 % (třída CZK). Globální dluhopisový fond OK Smart Bond od začátku roku 2025 vykazuje zisk +1,87 % (třída BWM).
SHRNUTÍ
Evropská centrální banka snížila sazbu na 2 % kvůli ubývající inflaci, zatímco Fed zůstává opatrný. V USA se spekuluje o stagflaci, ale diverzifikovaná strategie stále drží. Centrální banky sice skupují zlato, ale to neovlivňuje přímo měnovou politiku. Geopolitické napětí v Evropě roste, proto radíme držet část investic mimo kontinent. A legislativa ohledně daňového limitu 40 mil. Kč může od roku 2026 změnit hru pro české investory.
ECB SNIŽUJE SAZBY
Evropská centrální banka včera snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2 %, reaguje na postupný pokles inflace. Květnová inflace v eurozóně dosáhla meziročního tempa pouhých 1,9 %. Oproti tomu americký Federální rezervní systém zatím setrvává na 5,5 % a vyčkává na jasnější makroekonomické signály. Nižší sazba od ECB má podpořit oživení hospodářství a stabilizovat ceny.
HROZBA STAGFLACE V USA?
V diskusích se objevují varování, že americká ekonomika směřuje k stagflaci – stagnující růst spojený s přetrvávající inflací. HDP zpomaluje, inflace klesá pomaleji, než by Fed přál, a produktivita firem je pod tlakem. Přísnější úvěrové podmínky a stagnující ziskové marže navíc oslabují podnikatelské prostředí. Geopolitické napětí s Čínou zvyšuje náklady a snižuje konkurenceschopnost. I nadále doporučujeme zůstat v USA, tak jako držíme strategii již mnoho let. USA se umí s krizí vypořádat efektivněji, než Evropa.
REZERVY CENTRÁLNÍCH BANK A ZLATO
Nedávné zprávy upozorňují na zvýšený nákup zlata centrálními bankami, přičemž někteří autoři uvádějí, že Fed vlastní až tři čtvrtiny svých rezerv ve zlatě. Ve skutečnosti americké zlato drží ministerstvo financí jako pasivní rezervu, Fed drží především dluhopisy a hypoteční cenné papíry. Hodnota zlatých rezerv MF USA dosahuje 883 mld. USD, zatímco aktiva Fedu přesahují 7 000 mld. USD. Ani Německo či Francie zlato nepoužívají k měnové politice, tu v eurozóně řídí ECB. Klíčové je ověřovat fakta a vidět je v širších souvislostech.
GEOPOLITICKÁ RIZIKA V EVROPĚ
Německý generál Carsten Breuer varoval, že NATO, zvláště evropské státy, čelí rostoucím bezpečnostním hrozbám a nejsou na ně dostatečně připraveny. Poukázal na posilování ruské armády a obavy pobaltských zemí. Ačkoliv článek nezmiňoval Česko, Slovensko či Polsko přímo, celkový kontext se nemění. Častější dotazy klientů se týkají dopadů těchto rizik na jejich investice. Naše odpověď zní: diverzifikace napříč regiony, s důrazem na trhy mimo kontinentální Evropu, zejména USA.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.