Aktuální info: Týden 16

21.4. 2023237x

Dolar, elektrická auta v USA, Pilulka IPO a správný přístup k investování

Za poslední týden se akcie pohybovaly od +0,8 % do +1,7 %. Od začátku roku 2022 jsou americké akcie -14,8 %, americké dividendové akcie -6,8 % v CZK. 

Diskuse o konci dolaru jako hlavní světové měny se opakuje čas od času, protože dolar je už dlouho na vrcholu. Přesto Amerika stále vede světovou ekonomiku a má velmi rozvinuté a otevřené trhy. Od roku 2009 skupina zemí BRICS, která zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, hledá alternativu k dolaru, ale zatím se nic významného nezměnilo. Pokud by se tyto země staly silnější a jejich investice byly bezpečné, mohli bychom je začlenit do našich portfolií. Zatím se ale situace spíše zhoršuje.

V USA nabízejí slevu na daních při koupi elektrického auta, ale pouze pokud jde o americkou značku. Sleva neplatí pro zahraniční automobilky. Tímto způsobem podporuje Amerika svou ekonomiku a zároveň to ukazuje, jak se deglobalizace projevuje ve prospěch udržení americké ekonomické nadvlády.

Akcie společnosti Pilulka jsou příkladem toho, co se může stát s mnoha akciemi po uvedení na burze (IPO). Přestože akcie byly uvedeny na trh před 2,5 rokem a během prvních 15 měsíců zaznamenaly nárůst o 320 %, nyní se vrátily na svou původní cenu. Počáteční nadšení a minulé zisky nezaručují úspěšnou investici, a proto IPO nejsou vhodné pro portfolia zaměřená na ochranu bohatství.

Někteří prodejci finančních produktů se pokoušejí přilákat zákazníky na základě minulé výkonnosti, aby získali více prostředků do fondů v obtížných časech. Prezentace takové výkonnosti může být někdy neetická. Důležité je si uvědomit, že minulé výsledky nezaručují budoucí zisky, obzvláště pokud jde o krátkodobé období. Minulá výkonnost by neměla být hlavním důvodem pro investování. Investice by měly být založeny na strategii a plánu. Dávejte pozor, aby vaši blízcí nepadli do této pasti.

Investování může být riskantní, a proto je důležité být si vědom možných rizik. Například záchrana skupiny Arca se nedaří a plán na záchranu části peněz selhává. I když některé investice vypadají lákavě kvůli vysokým výnosům, je důležitější znát rizika. Proto máme přísná pravidla, která nám pomáhají eliminovat řadu nebezpečných investic a předejít problémům.

V poslední době se mluví o známé investiční strategii 60/40, která spočívá v rozdělení investic na 60 % akcií a 40 % dluhopisů. Minulý rok byla tato strategie kritizována, protože obě složky klesaly, ale nyní se její popularita zotavuje. Je důležité mít strategii. Doporučujeme přizpůsobit strategii investičnímu horizontu, rizikovému profilu a aktuálním tržním podmínkám. Investor s dlouhodobými cíli může mít více akcií, zatímco pro krátkodobé cíle nejsou akcie vhodné.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.