Aktuální info: Týden 48

3.12. 2021158x

Vliv omikronu na trhy je malý.  Velcí investoři vybírají zisky. Prodejci lákají na zlato. Nemovitostní trh se mění.

Za poslední týden se akcie pohybovaly od -5,3 % do -1,9 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +25,8 %, americké dividendové +17,5 % v CZK.Vlivem zpráv o nové variantě omikron trhy v průběhu týdne mírně kolísaly, v dlouhodobém horizontu by ale nemělo jít o zásadní událost. Evropské akcie jsou nyní oproti těm americkým levné, to ale nutně neznamená vhodnou investiční příležitost. Americké akcie považujeme za bezpečnější, a proto je převažujeme.

Šéfové velkých firem se zbavují svých akciových podílů. Znamená to přehřátí trhu? My si to nemyslíme. Vliv růstu ceny jejich akcií, který je často větší než podíl, který odprodávají.

Každý by chtěl vědět, které akcie budou v roce 2022 nejvýnosnější, odhadnout to dopředu je ale velmi těžké. Od roku 1980 kleslo 40 % amerických akcií o více než 70 % od svého vrcholu a už se na svou hodnotu nikdy nevrátily, dvě třetiny akcií rostly pomaleji, než index Russell 3000, ve kterém jsou samy obsažené a více než polovina letošních IPO’s se nyní obchoduje pod jejich uváděcí cenou. Nebezpečí investic do konkrétních titulů se vyhýbáme investicí do široce diverzifikovaných fondů a ETF.

Investice do zlata láká stále více Čechů – vidí ho jako ochranu proti inflaci. Tyto představy dále živí i prodejci zlata, kteří na jeho prodeji mají finanční zájem. Ve skutečnosti je nyní zlato zhruba na stejné hodnotě, jako před 10 lety, přestože inflace v průběhu tohoto období stoupala. Vhodnější ochranou proti inflaci jsou například akcie, nebo nemovitosti.

Analytici Fidelity jako tři největší nemovitostní trendy příštího roku vidí možnost zkrocení inflačního draka, vliv snahy o dosažení uhlíkové neutrality a covidem způsobené změny ve využívání budov.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.