Aktuální info: Týden 46

19.11. 2021206x

Investování v období vysoké inflace, slepá důvěra,  nezdařené investiční předpovědi a růst amerických firem.

Za poslední týden se akcie pohybovaly od +1,4 % do +3,2 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +30,1 %, americké dividendové +21,3 % v CZK.

Jeremy Grantham, dle mnohých „odborník na bubliny“ uvedl, že se blíží velký propad akciového trhu. To sice není nikdy vyloučeno, vzpomeňme si ale na jeho předpověď z roku 2011, ve které říkal, že trh bude 10 let stagnovat. Ve skutečnosti od té doby vyrostl o +270 %.

My vidíme na trhu pokračující oživení. To, že jsou trhy na maximech je normální, jelikož dlouhodobě rostou. Přestože v současnosti považujeme akcie z dlouhodobého hlediska za rozumně oceněné (a proto je v portfoliích převažujeme), tak stále počítáme s různými scénáři budoucnosti.

Jak investovat v období vysoké inflace? Přestože mnozí uvádí zlato jako vhodnou pojistku proti inflaci, čísla mluví jinak. Nejlépe se v obdobích vysoké inflace vede akciím, REITům a nemovitostem. Kryptoměny ještě za svou životnost nebyly pořádně vystaveny déle trvající vysoké inflaci, proto zatím nelze dělat závěry.

Pavel Nedvěd a další sportovci přišli o miliony, když je svěřili společnosti HP Next, která upadla do insolvence a nyní dluží přes 160 milionů. Slyšeli na známé jméno a dále se nezajímali, jak má společnost vydělávat. Slibované výnosy (10 % p.a.) jim přišly rozumné. Zatímco mnozí mají tendenci zkoušet nové investiční cestičky, z nichž jsou mnohé slepé, strategie Wealth Protection je naproti tomu už cestička ověřená.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.