Aktuální info: Týden 45

12.11. 2021174x

Vyprodává Warren Buffet portfolio? Ziskovost jako hnací motor akciového trhu, FOMO a investiční podvody.

Za poslední týden se akcie pohybovaly od -2,8 % do +0,3 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +26,5 %, americké dividendové +18,8 % v CZK.

 V novinových titulcích se tento týden objevovala zpráva, že Warren Buffet vyprodává své akciové portfolio. Ve skutečnosti šlo jen o prodej 2,2% akciové složky. Jde tedy pouze o rebalancování a podíl jeho hotovostní složky je stále menší než na konci minulého roku. Chybné interpretace Buffettova chování jsou časté. Vždy je potřeba dívat se na tyto zprávy podrobněji.

Ziskovost firem je primárním hnacím motorem růstu akciového trhu. Jelikož už několik desetiletí stabilně stoupá, roste i akciový trh. Ziskovost firem není příliš ovlivněna změnami ve zdanění, inflaci, úrokových mírách či politikou centrálních bank. V tuto chvíli akcie stále dávají smysl a v portfoliích je máme mírně převážené.

FOMO (strach z ušlých zisků) může být pro mnohé velkým strašákem. Například když Pražská burza na Twitteru láká na nadvýkonnost Pilulky oproti Bitcoinu. Dbejte ale na to, že jde o minulé výnosy, na základě kterých není vhodné dělat investiční rozhodnutí. Po bitvě je totiž každý generál. FOMO nás ale může směřovat do potenciálně nebezpečných investic.

 Lákání na minulou výkonnost je současně důvodem proč se (nejen) mnozí investoři chytnou do investičních pastí, jako například fond Growing Way nebo potenciálně nová firma XIXOIO, které doporučujeme se vyhnout.

Dodržování finančního plánu a strategie Wealth Protection nám pomůže pracovat s emocemi, se kterými nám může dění na trhu či novinové titulky občas pěkně zamávat. Dopředu víme, jak na různé situace budeme reagovat a současně se vyhýbáme podvodným lákadlům rychlých zisků, nebo strachu z korekcí na akciových trzích.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.