Aktuální info: Týden 41

15.10. 2021202x

Dopad voleb na investice, jak pracovat se zprávami o inflaci, pozitivní výsledky bank a krach Bohemia Energy

Za poslední týden se akcie pohybovaly od -0,9 % do +1,8 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +19,1 %, americké dividendové +13,4 % v CZK.

Výsledková sezóna v USA začala dobře, výsledky bank vzbuzují optimismus a ukazují na pokračující oživení. Situace však není jen optimistická, stále například existují problémy v dodavatelských řetězcích a vliv bude mít také růst cen energií. Proto nepracujeme pouze s jedním scénářem budoucnosti.

O víkendu proběhly volby a můžeme očekávat výraznou změnu. Vláda, která z nich pravděpodobně vzejde však nebude mít na portfolia našich klientů vliv. Pozitivně ovlivněni mohou být podnikatelé. Na trhy ale mají větší vliv celková makroekonomická situace a další události.

Přestože se nacházíme v inflačním prostředí, neunáhlujme se k ukvapeným krokům, spekulacím a k rozhodování v křeči. Lékem nejsou alternativní investice, jako rozvíjející se trhy, nebo drahé kovy. Držme se strategie wealth protection, jejímž cílem je snižovat rizika.

Příkladem toho, jak nás spekulace mohou zlikvidovat je firma Bohemia Energy, která sázela na klesající ceny energií. Jakmile se ale prostředí proměnilo a ceny začaly růst, tak zkrachovala. Spekulace často dopadají katastrofálně kvůli událostem, které jsou neočekávatelné.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.