Aktuální info: Týden 04

29.1. 202168x

Za poslední týden se akcie pohybovaly od 0,1 % do -2,8 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +0,3 %, americké dividendové +0,1 % v CZK.

Objevují se hlasy, že se na trhu objevuje bublina a že trh čeká pokles. Poukazují na rekordní ceny akcií a na problémy ekonomiky. Ceny akcií ale neodráží současnost nebo minulost, ale dívají se do budoucnosti. Akciové trhy předpokládají, že se ekonomika vrátí do normálu.

Podle názoru UBS ale akcie vůči dluhopisům nejsou drahé. Riziková prémie akcií (výnosnost akcií mínus dluhopisů) ukazuje, že ceny akcií nejsou v porovnání s minulostí vysoké.

Bubliny nevznikají v době, když se o nich píše, ale v euforii trhu. Doba, kdy se v novinách objevují články o drahých akcích bývá bezpečnější než doba, kdy se objevují články s bezbřehým optimismem.

Tipy na investice jsou:

  • Investovat podle plánu
  • Široce diverzifikujeme mezi třídy aktiv (akcie, dluhopisy a hotovost)
  • V akciových investicích preferujeme velké firmy, především z USA

Evropa je v recesi a očekává se, že bude, mít pomalejší oživení než USA. V USA se letos očekává růst HDP o 7 %, v Evropě jen o 3,5 %. Proto stále převažujeme v našich portfoliích USA nad Evropou.

Americké firmy zvládají situaci lépe než evropské. Zatím reportované zisky za 4Q 2020 ukazují v USA pokles o 2 %, v Evropě o 24 %.

Státy řeší situaci vzniklou koronavirem a masivně si půjčují. Náklady na dluh jsou u většiny zemí nízké a dále klesají. Výjimkou je ČR. Růst nákladů na dluh souvisí i s rozpočtovým chaosem a špatným řešením boje s pandemií. Stát se zadlužuje, ale pomoc nepřichází tam, kam by měla.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.