Aktuální info: Týden 42 a 43

4.11. 2022239x

Růst sazeb pokračuje, ekonomika klesá. Atraktivita příležitostí roste.

Za poslední 2 týdny se akcie pohybovaly od +0,5 % do +5,6 %. Od začátku roku 2022 jsou americké akcie -10,9 %, americké dividendové akcie +2,9 % v CZK.

Dochází k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA, Evropě a Velké Británii. V ČR zůstala úroková sazba na hranici 7 %, ale je zde velká pravděpodobnost, že u nás ke zvýšení ještě dojde. Vysoká inflace může poškodit ekonomiku. Vyšší sazby mají vliv na cenu úvěrů a zvyšují firmám náklady.

Ekonomika v ČR se zastavuje a pomalu klesá. Největší podíl na této situaci mají ceny energií a dalších výrobků, které nutí Čechy šetřit. Firmy, které byly nezdravě zadlužené, se dostávají do potíží. Agentura Moody’s zhoršila výhled český bank na negativní. To nutně neznamená, že bychom se měli obávat o své úspory v bankách, ale rostoucí ceny ovlivňují úvěruschopnost podniků a domácností, což může vyvolat větší mírů problematických úvěrů. 

V tuto chvíli se mohou jevit dluhopisy nebo terminované vklady jako nejlepší volba, kam uložit své úspory, jelikož konečně nesou zajímavý výnos. Je to skutečně nejlepší varianta? V nejistých dobách je tato myšlenka opodstatněná, protože se jedná o konzervativní nástroje, ale není to správná cesta. Měl by nás zajímat reálný výnos našich investic/úspor nikoliv ten nominální. Akciové trhy jsou vždy napřed a dosahují dna dříve, než ekonomika. Dívají se dopředu a pokud na trzích už bude klid, tak akciový trh bude dávno výše a příležitost nakoupit za výhodnou cenu bude pryč. Akcie jsou nyní atraktivní a do portfolia patří a dlouhodobě nám pomáhají porážet inflaci. Doporučujeme konzervativní nástroje, ale ne na úkor akciové složky.

V portfoliích máme obsažené velké a stabilní společnosti. Příkladem může být společnost McDonald’s. I v této současné situaci jsou schopní zvyšovat zisky a porážet očekávání analytiků. Mimo jiné McDonald’s v ČR už 2x zvýšil své ceny a dokazuje tak, že může bojovat s inflací zvýšením cen a dosahovat svých zisků. Velké firmy umí hledat i další zdroje příjmů a mají kapitál na to, aby byly připravené. To je jeden z důvodů, proč v portfoliu preferujeme akcie velkých a stabilních amerických společností a firmy s výplatou vyšší dividendy.

Trh s nemovitostmi zažívá po dlouhých letech velký obrat. Ceny nemovitostí začínají klesat a doba prodeje se prodlužuje. Nemovitosti reagují se zpožděním, a tak příležitosti k nákupu mohou teprve přijít. Neznamená to však, že by neexistovaly dobré nabídky na koupi. Obecně doporučujeme počkat, pokud na nákup nemovitosti nespěcháte. Jestliže Vám však přijde zajímavá nabídka pro nákup nemovitosti, kterou máte v plánu vlastnit dlouhodobě, není špatné nakupovat.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.