Aktuální info: Týden 10

12.3. 2021108x

Za poslední týden se akcie pohybovaly od -1,9 % do +0,8 %. Od začátku roku 2021 jsou americké akcie +2,5 %, americké dividendové +2,0 % v CZK

Růst úrokových sazeb v USA je známkou toho, že zde investoři vidí vyšší inflaci. Inflace často doprovází oživení hospodářství. Skokový růst úroků zpravidla způsobuje vyšší kolísavost akcií, ale z delšího pohledu je výkonnost akcií v tomto období dobrá.

V Evropě, včetně Česka, mají ale banky přebytek peněz a v eurozóně uvalují záporné úroky na objemově čím dál menší depozita. Postkovidové oživení v Evropě bude slabší než v USA a ECB bude držet sazby při zemi více a déle než FED. Za růstem sazeb v USA je očekávání silného oživení. To je důležitější než negativní vliv růstu úroků. Proto dále preferujeme USA.

Po ziscích firem jsou úrokové sazby druhým nejdůležitějším faktorem ocenění akcií – ovlivňují ziskovost firem, jsou srovnávacím etalonem. Akcie stále převažujeme proto, že jsou úroky nízké a akcie nabízejí zajímavou prémii.

Dluhového stropu ve výši 55 % HDP dosáhne Česko pravděpodobně v roce 2024. Zadlužení České republiky sledujeme kvůli protiinflačním dluhopisům.

Podle Martina Lobotky z Consequ se akciový trh odtrhl od reality. Souhlasíme, že na trhu jsou i drahé akcie (Tesla). Ale excesy v ocenění nevypovídají o celém trhu. Autor vychází ze Shillerova P/E. Sám Shiller ale akcie za drahé nepovažuje a dává ocenění do kontextu sazeb. Ačkoli článek pana Lobotky vyznívá pro akcie dost negativně, pohledem na pozici v akciových fondech společnosti Conseq zjistíme, že akcie nemá zdaleka tak podvážené, jak by se z vyznění článku dalo usuzovat.

Buďte stále v obraze

Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s pravidly nakládání s osobními údaji.