VÝVOJ NA TRZÍCH
Od začátku roku 2025 akcie velkých amerických společností vykazují pokles -3,64 % (od vrcholu z února 2025 je pokles stále přes -10%), evropské akcie připsaly +10,29 %. Realitní fond Investika od začátku roku 2025 vykazuje zisk 0,72 % (třída CZK). Globální dluhopisový fond OK Smart Bond od začátku roku 2025 vykazuje zisk +1,06 % (třída BWM).
SHRNUTÍ
Akciové trhy zažívají korekci a my jsme ji využili k rebalancování (dokupování) portfolií. Evropa sice slibuje rychlé změny, ale konkrétních reforem je zatím málo, proto zůstáváme převáženi v USA. Inflace a vyšší úrokové sazby se stávají klíčovým tématem, zásadní vliv mají také možná cla a geopolitické manévry. Německu svitlo na lepší časy, což může prospět i naší ekonomice. Nejistota ale přetrvává, a tak je diverzifikace a trpělivost nejlepší obranou.
KOREKCE NA AMERICKÉM TRHU
Minulý týden klesl americký akciový trh (S&P 500) přibližně o 10 % pod úroveň předchozích maxim. Tyto výkyvy bereme jako příležitost k rebalancování, a proto jsme spustili nákupy už minulý týden. V dokupování stále pokračujeme.
ČÍST ZPRÁVY, NEBO RADĚJI NE?
Poslední poklesy vyvolaly řadu schůzek a telefonátů s klienty. Častým tématem byla volba, zda sledovat všechny zprávy, nebo si raději zachovat klid a vyhnout se mediálnímu stresu. Naší prací je však informace vyhodnotit a posoudit, jak ovlivní dlouhodobou výkonnost portfolií. Pro řadu lidí je omezení zpravodajství cestou k psychické pohodě, ale my musíme být u zdroje a posuzovat fakta.
PROČ ZATÍM NEPOSILOVAT EVROPU?
Někteří klienti se ptali, zda by neměli navýšit podíl evropských akcií. Pociťují dojem, že se Evropa pod tlakem USA probouzí, což by mohlo být investičně zajímavé. My zatím nevidíme konkrétní změny v řešení hlubších ekonomických problémů kontinentu. Evropská rétorika se sice mění, ale s reálnými kroky je to složitější. Proto v rámci naší strategie stále čekáme na prokazatelné reformy, než výrazněji vstoupíme do evropského trhu.
AMERICKÁ STRATEGIE: TRUMPOVY KROKY A INFLACE
Další dotaz zněl, zda je správné držet převahu amerických titulů i navzdory možným rizikům. Prezident Trump podle nás nechce poškodit americkou ekonomiku, naopak se zdá, že jeho cílem je co nejvíc ji podpořit. Současné spory však oživují téma inflace, čemuž americký Fed čelí ponecháním sazby na 4,5 %. Vyšší sazby tak mohou zůstat déle, než se čekalo. Pokud by se objevily nápady danit zahraniční kapitál, hledali bychom samozřejmě jiné cesty, jak portfolio bezpečně upravit.
VÝZVY EVROPY: INFLACE A ENERGIE
Podle aktuálních zpráv inflace v EU zpomalila na 2,7 %, v Česku je dokonce nejnižší z V4. Přesto regulátoři sazby prudce nesnižují, obávají se totiž opětovného růstu cen. Evropa navíc čelí dalším otázkám: jak reagovat na americká cla, jak zvládnout rostoucí ceny energií, emisní povolenky či problematiku Ukrajiny. Evropská komise teď odložila odvetná cla vůči USA, aby získala čas na vyjednávání. Hrozí, že cla by zasáhla hlavně evropské spotřebitele, proto je situace velmi opatrně vyhodnocována.
NĚMECKO NABÍRÁ DŮVĚRU
Příjemnou zprávou je výrazný nárůst důvěry v německou ekonomiku, což ukázal hlavně index ZEW. Roli zřejmě sehrála i dohoda o mohutném finančním balíčku na obranu a infrastrukturu. Očekává se, že schválení horní komorou parlamentu bude v brzké době následovat. Výhled je tak příznivý i pro české firmy, které jsou v mnoha směrech napojené na německý trh.
DOPADY GEOPOLITIKY NA INVESTICE
Napětí mezi světovými mocnostmi i historická zkušenost Česka coby „průchodu armád“ potvrzují, že bychom měli být připraveni na nejrůznější scénáře. Nevíme, co přinese zítřek, ale víme, že geopolitické změny se mohou rychle promítnout do cen akcií, energií či měn. Proto se vyplácí držet diverzifikovanou strategii a učit se z poznatků odborníků na mezinárodní vztahy.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.