Vývoj na trzích
Od začátku roku 2025 akcie velkých amerických společností vykazují zisk +1,40 %, evropské akcie připsaly +11,10 %. Realitní fond Investika od začátku roku 2025 vykazuje zisk 0,44 % (třída CZK). Globální dluhopisový fond OK Smart Bond od začátku roku vykazuje zisk +1,25 % (třída BWM).
Shrnutí
Čerstvé zprávy z investičního světa přinášejí směs překvapivých výsledků a varovných signálů. Nvidia zaznamenala rekordní růst zisku, avšak její akcie výrazně ustoupily. Buffett a Berkshire Hathaway pokračují ve strategickém přesunu prostředků a zachovávají důvěru v akcie. Debaty o bublině ETF a výkyvech indexu S&P 500 dodávají trhu další napětí. Evropa čelí vnitřním bariérám a globálním tlakům, které komplikují její budoucí konkurenceschopnost.
Nvidia: Rekordní zisk, ale pokles akcií
Společnost Nvidia dosáhla meziročního růstu hrubého zisku o 71 % a tržeb o 78 %. Investoři však očekávali ještě výraznější výsledky, a proto se jejich nadšení neprojevilo pozitivně. Navzdory impozantním číslům došlo k poklesu ceny akcií o 8,5 % v amerických dolarech. Aktuální hodnota akcií je přibližně o 20 % nižší oproti rekordním maximům z ledna. Trhy i nadále kolísají pod vlivem nejistoty ohledně budoucího vývoje v oblasti umělé inteligence.
Buffettova strategie: Zisk a hotovost
Berkshire Hathaway vykázala rekordní růst provozního zisku o 27 %. Legendární investor Warren Buffett potvrzuje svůj postoj – většina jeho portfolia je stále v akciích. Při silném růstu trhu dochází občas k prodeji nejvýkonnějších akcií a přesunu prostředků do hotovosti. Tato strategie podtrhuje jeho důvěru v kvalitní firmy za rozumné ceny, přestože nákupních příležitostí je méně. Výhodné úrokové sazby v USA činí hotovost atraktivní alternativou k investicím do akcií.
ETF bublina? S&P 500 v ohrožení?
Veřejnost se opět zaměřila na debatu o rizicích spojených s ETF investováním. Michael Burry již od roku 2019 varuje před možnou bublinou na trhu s pasivními fondy. Navzdory těmto varováním převládá aktivní investování, které dominují individuální investoři i velké fondy. Velké objemy obchodů potvrzují, že rozdíly ve výnosech indexu S&P 500 jsou běžné a neodrážejí pasivní přístup. Dostupná fakta ukazují, že obavy z nafouknutí bubliny jsou spíše přehnané.
Evropa pod tlakem: Hrozby a bariéry
Evropa se ocitá v obtížné situaci kvůli oslabení svého vlivu na globálním trhu. Problémy v automobilovém sektoru a prudký pokles prodejů v Číně vyvolávají znepokojení. Plánované 25% cla na dovoz zboží do USA by mohlo situaci ještě zhoršit. Mezinárodní měnový fond upozorňuje, že vnitroevropské obchodní bariéry překonávají i mimořádná cla. Nadměrná byrokracie a rozdílné předpisy mezi členskými státy komplikují konkurenceschopnost regionu.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.