Vývoj na trzích
Od začátku roku 2024 si akcie velkých amerických společností připsaly zhodnocení +27,52 %, evropské akcie +6,46 %. Výnos realitního fondu Investika za aktuální rok činí 4,92 %. Výnos globálního dluhopisového fondu OK Smart Bond (třída BWM) za aktuální rok dosahuje 9,40 %.
Shrnutí vývoje za uplynulý týden
Vývoj investic v roce 2025 přesně nevíme, a proto je klíčové držet se dlouhodobé strategie, která zohledňuje různé scénáře. Americká ekonomika pokračuje v růstu, což naznačují i predikce zvýšení firemních zisků, zatímco Evropa čelí výzvám, jako je energetická krize, odliv firem do USA a problémy v automobilovém průmyslu. Inflace zůstává hrozbou, zejména v USA, kde ji ovlivňují daňové škrty a geopolitická rizika. Dolar za poslední týdny kolísal, což poukazuje na nepředvídatelnost měnového trhu, zatímco na trzích obecně panuje pozitivní nálada. To podporuje FOMO, nejvíce patrné u Bitcoinu, který dosáhl hranice 100 tisíc dolarů. Přesto je nutné investovat s rozvahou a nepodléhat emocím, protože právě systematický a dlouhodobý přístup je základem úspěchu.
NIKDO NEZNÁ BUDOUCNOST ROKU 2025
Mnoho z nás se zajímá o predikce na rok 2025, hlavně ve spojitosti s vývojem měn, amerického či evropského trhu. Klíčem k úspěchu však není přesná předpověď, ale držení se dlouhodobé strategie. Investiční plán by měl zohlednit různé scénáře a být odolný vůči nejistotě.
POSILUJÍCÍ DOLAR NENÍ NIC NOVÉHO
V posledních týdnech dolar posiloval, což se pozitivně odrazilo na našich portfoliích. Přesto by predikce o směru měn měly být brány s rezervou. Historicky jsme zažili dolar za 40 i za 15 korun. Minulý týden dolar klesl o 1,84 % pod hranici 24 korun, což opět dokazuje, že vývoj měn je nepředvídatelný. Spekulace na budoucí kurz jsou tak často neefektivní.
AMERICKÁ EKONOMIKA POKRAČUJE V RŮSTU
Americké trhy rostou a analytici předpokládají další růst i v roce 2025. Podle analytických společností by měly firemní zisky stoupat až o 14,1 %. I přes pozitivní výhled spoléháme na systematické a dlouhodobé investování do největších světových společností. Ty zůstávají spolehlivou volbou, dokud podnikání funguje.
EVROPA ČELÍ VÝZVÁM
Diskutuje se, jak Evropa zvládne energetickou krizi a přesun firem do Ameriky. Tento trend by mohl Evropu citelně oslabit, proto ECB volá po vytvoření jednotného kapitálového trhu. Christine Lagardeová zdůraznila, že silnější kapitálový trh by mohl podpořit konkurenceschopnost a stabilitu evropské ekonomiky.
AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL V KRIZI
Problémy ve výrobě aut a vysoké ceny energií nadále zatěžují evropskou ekonomiku. Zastaralé platformy aut zpomalují inovace, což způsobuje propouštění a ukončování provozu v automobilkách i navázaných sektorech. V Rakousku dokonce zaznamenali rekordní počet bankrotů za posledních 15 let. Negativní dopady se už projevují v Německu i Česku.
FOMO A BITCOIN NA MAXIMU
Růst trhů vyvolává pozitivní náladu, a s ní i obavu z „prošvihnutí příležitosti“ (FOMO). Nejvíce je to patrné u Bitcoinu, který dosáhl hranice 100 tisíc dolarů. Přesto je důležité nepodlehnout emocím a investovat s jasnou strategií. Investice na základě strachu nebo euforie většinou nepřinášejí očekávané výsledky.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.