Vývoj na trzích
Za poslední týden se akcie pohybovaly od 0,5 % do +2,1 %. Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých společností +110 %, americké dividendové akcie +54,8 % v CZK, evropské akcie +38,6 % a akcie z rozvíjejících se trhů (emerging markets) +5,2 %.
Výzvy pro Českou ekonomiku
Česká ekonomika čelí výzvám. Ministr financí Zbyněk Stanjura upozorňuje na rizika způsobená globálními konflikty, jako jsou ty na Ukrajině a Blízkém východě, které mohou zdražit suroviny a narušit dodavatelské řetězce. Kromě toho, české firmy začínají ztrácet konkurenceschopnost kvůli vysokým nákladům a nižší produktivitě pracovníků ve srovnání s ostatní Evropou. Pavel Juříček z firmy Brano pozoruje odklon zákazníků od českého průmyslu a zmínil, že i Tesla požaduje přesun výroby do USA kvůli vysokým cenám energií v ČR. Tento trend potvrzují i další podnikatelé, kteří přesouvají zakázky a výrobu do zahraničí. Vysoké náklady v ČR nejsou dobrým signálem pro budoucí zakázky.
Proměnlivý trh s nemovitostmi v ČR a Evropě
Nemovitostní trh v ČR, tradičně preferovaný pro investice, ukazuje známky oživení po období stagnace. Zvýšený zájem o hypotéky naznačuje možný růst, avšak jeho realizace zůstává nejistá. Důležité je neopomíjet výnosnost průběžného cash flow a nezaměřovat se výhradně na očekávání růstu cen. Evropský trh se odlišuje. Zde investoři preferují snížení podílu nemovitostí ve svých portfoliích, zvláště v segmentu komerčních a maloobchodních nemovitostí, kde vidí vyšší riziko. Dalším znepokojujícím faktorem jsou daně spojené s nemovitostmi, které už začínají být pro investory významnější. Je důležité počítat s možným zvýšením daní v budoucích propočtech.
Krize čínského nemovitostního trhu a globální dopady
Čínský nemovitostní trh čelí vážným problémům. S poklesem cen bytů od začátku roku klesají i akcie hlavních čínských developerů. Tato situace odradila zahraniční investory, což vedlo k poklesu čínské burzy na pětileté minimum. Aby oživila trh, čínská vláda do ekonomiky „napumpovala“ přibližně 6,4 bilionu korun a snížila povinné rezervy pro komerční banky, což by mělo uvolnit další 3 biliony korun. Tento krok však může vyvolat další inflační tlak nejen v Číně, ale i v Evropě a Americe. Vzhledem k těmto vývojům je nutné počítat se scénářem vyšší inflace a přizpůsobit tomu investiční strategie. Situace v Číně tedy může mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku a je důležité ji pečlivě sledovat.
Averze ke ztrátě u investorů: emoce vs. strategie
I investoři podléhají lidské tendenci vyhýbat se nepříjemným pocitům, což vede k behaviorálnímu jevu zvanému averze ke ztrátě. Tento předsudek spočívá ve snaze vyhnout se psychické bolesti spojené s lítostí z neúspěšných investičních rozhodnutí. V praxi se to projevuje tak, že investoři drží nevýhodné investice a zbavují se těch úspěšných, aby vyrovnali ztráty. Přestože je tento postup z hlediska finanční logiky nerozumný, z lidského hlediska je zcela pochopitelný. Klíčem k překonání averze ke ztrátě je disciplína a dodržování předem stanovených investičních strategií a cílů. Tímto způsobem mohou investoři lépe řídit své emocionální reakce a dělat racionálnější finanční rozhodnutí.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.