Za poslední týden se akcie pohybovaly od +0,7 % do +3,2 %. Od začátku roku 2022 jsou americké akcie -15,9 %, americké dividendové akcie -7,4 % v CZK.
Česká národní banka se na posledním zasedání rozhodla nezvyšovat úrokové sazby. Guvernér Aleš Michl, však neobvykle poukázal na možnost dalšího růstu úrokových sazeb. Tato změna v jeho rétorice naznačuje, že inflace, zvýšené úrokové sazby a potenciální recese by nás mohly doprovázet delší čas.
Vyšší inflace a úrokové sazby signalizují těžší ekonomickou dobu, která je součástí života stejně jako lepší časy. Během posledního roku a půl jsme opakovaně upozorňovali na možné zhoršení situace a doporučovali mít větší finanční rezervy, fixovat hypotéku na delší dobu, zvážit splacení části hypotéky při refixaci. Předvídání různých scénářů nám umožňuje lépe se s nimi vypořádat, což platí jak pro investice, tak pro život. Článek na Seznam.cz o obtížných situacích s hypotékou ukazuje, jak náročné je zvládat situace, na které nejsme připraveni.
Mnohé firmy čelí těžkým časům a je zajímavé sledovat, jak se vyrovnávají s náročnějším prostředím. Některé musí zkrátit pracovní týden a snížit mzdy, zatímco jiné se transformují, jak ukazuje článek o novém šéfovi JRD Janu Sadilovi. Firmy, které zvládnou krizi, z ní vyjdou posíleny a právě ty nás jako investory nejvíce zajímají.Proto upřednostňujeme investice do největších světových společností, které mají velkou šanci své pozice během krize posílit.
Zhoršené ekonomické podmínky v Česku, které mohou vést k delší recesi, souvisí také s deglobalizací. Jelikož naše ekonomika je zaměřena na export, odchod firem do USA nám neprospívá. Více informací o tomto jevu najdete v článku z Hospodářských novin o evropských automobilkách přesouvajících se do USA kvůli štědrým pobídkám. Z tohoto důvodu v našich akciových portfoliích dlouhodobě strategicky upřednostňujeme americké společnosti.
V USA se tento týden řešila situace okolo krize středně velkých bank, což poukázalo na důležitost i menších finančních institucí pro celý finanční systém. Americká vláda si problém rychle uvědomila a již tři týdny po vzniku krize začala přemýšlet o způsobech zajištění stability pro menší banky. Tato snaha směřuje správným směrem, ale zatím není zřejmé, jaké náklady s ní souvisejí. Více informací o plánovaných opatřeních pro středně velké banky najdete v článku z Wall Street Journal.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.