Za poslední týden se akcie pohybovaly od -0,2 % do +3,8 %. Od začátku roku 2022 jsou americké akcie -7,8 %, americké dividendové akcie +6,6 % v CZK.
Vzhledem k tomu, že americké firmy stále propouštějí (Meta, Amazon, Twitter, Disney, HP, Microsoft), tak strategie FEDu nemění směr, zvyšování bude pokračovat, ale mírněji. Opatření mají určitá zpoždění, než se reálně projeví v ekonomice, proto FED zvažuje méně agresivní metodu zvyšování. V předešlé sérii zvyšování o 0,75 % to v prosinci vypadá na zvýšení pouze o 0,5 %. Cílová hranice sazby by měla být okolo 5 % ze současných 4 %. FED považuje trh práce za současné situace stále za přehřátý a návrat k inflačnímu cíli 2 % vyžaduje vyšší zpomalení ekonomiky.
Snižování tempa růstu sazeb má pozitivní dopady na trhy. V měsíci listopadu vzrostly trhy o 5,4 % v USD. Zprávy o propouštění mohou vypadat negativně zejména u technologických firem, které masivně regulují počty zaměstnanců a jsou v tomto jednoduše více efektivní.Ovšem tyto firmy nereprezentují celou americkou ekonomiku, a proto zaznamenáváme růst trhu.
Více verzí budoucnosti má i ČNB. Přestože jsou prognózy ČNB někdy velmi optimistické a návrat k inflačnímu cíli 2 % a udržení měnové stability je jejím hlavním úkolem, tak je zde i černý scénář budoucnosti. Firmy v ČR stále vyplácí vysoké bonusy svým zaměstnancům a zaměstnanci požadují zvyšování platů. Tento efekt může vést k tzv. inflační spirále, která by měla za následek další zvyšování sazeb a utahovaní růstu ekonomiky. Buďte i na tento scénář připraveni. Hypotéky opravdu nemusí klesat, tak rychle, jak to může vypadat.
Na trhu s korporátními dluhopisy českých firem se objevují nové praktiky, jak oddálit splatnost dluhopisů, do kterých klienti investovali. Firmy vydávají akcie a lákají klienty na podíl ze zisku společnosti. Tato strategie má jasný cíl, směnit vydané dluhopisy za akcie. Firmy to dělají zejména proto, že se dostávají do platební neschopnosti a v případě, že koupíte akcie firmy, tak máte menší záruku návratnosti. Tyto kroky jsou jasnou známkou toho, že firma má finanční problémy. V médiích jste mohli zaznamenat prověřování firmy Xixoio, která se potýká s problémy ohledně vydávání digitálních tokenů. Další firma v konkurzu je firma J.O. Investment, která vylákala od 4.000 lidí přes dvě miliardy korun. Slibovali pohádkové zisky.
My nespekulujeme na vysoké výnosy, držíme se ověřené strategie a investujeme do velkých firem přes otevřené podílové fondy, které jsou regulované a máme v portfoliu stovky firem po celém světě. Takto robustní strategie je zárukou, že nepodstupujeme zbytečně velké riziko, a i přesto jsme schopni investice dlouhodobě velmi slušně zhodnotit.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.