Za poslední týden se akcie pohybovaly od -0,4 % do +0,9 %. Od začátku roku 2022 jsou americké akcie -8,9 %, americké dividendové akcie +1,4 % v CZK.
Evropa opět pociťuje zvyšování cen v důsledku energetické krize a lepší vyhlídky zatím nevidíme. Británie představila plán na snížení daní, avšak ze stran ekonomů zaznívají zprávy o tom, že to může nenávratně poškodit veřejné finance a snížit tak hospodářský růst země. Španělsko zvyšuje daně bohatým s majetkem nad 3 mil. EUR. Americkou ekonomiku zvyšování sazeb může také bolet, ale plány FEDu jsou více čitelné a postup zvyšování sazeb je zatím dle plánu.
V minulém shrnutí jsem psal, že hlavním hybatelem trhů jsou centrální banky a nyní začínají vyšší úrokové sazby promlouvat do vývoje cen nemovitostního trhu. Akcie britských developerů jsou v hlubokých propadech, americké hypotéky jsou na 6,7 % (nejvýše od roku 2007) a v Číně s sebou padající trh nemovitostí stahuje celé hospodářství. Je pravděpodobné, že se trh nemovitostí bude s následky růstu sazeb ještě potýkat.
Nacházíme se v období, kdy akcie a dluhopisy více kolísají. Historie nám ukazuje, že v dobách větší nejistoty z budoucnosti jsou akcie pod větším tlakem, a právě teď jsme v období, kdy před námi roste riziko globální recese. Přestože je budoucnost nejistá, tak z dlouhodobého hlediska jsme jako lidstvo přečkali špatné časy a je velmi pravděpodobné, že přečkáme i tuto krizi. S klesajícími cenami akcií a dluhopisů se snižuje jejich riziko, a naopak roste jejich potencionální výnos.
Investujeme s dlouhodobým výhledem a nespekulujeme na možné dno trhů, ač množství zpráv může napovídat, že dno je blízko. Pamatujme na pravidlo nákupů při poklesech -10 %, -20 %, -30 % od minulých maxim. Převažujeme akcie USA. Zlevňují akcie i dluhopisy, proto zůstáváme v akciích převáženi.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.