Americké trhy rostly, a s tím i naše portfolia. Díky oslabující koruně americké akcie v CZK vydělaly +11,2 %, americké dividendové +9,5 %.
Opakem Ameriky je Rusko – tamní Sberbank končí její působnost v Evropě (do € 100 00 budou zákazníci kompenzování díky pojištění vkladů). ČNB i ECB přestaly zveřejňovat kurz rublu, kvůli jeho nespolehlivosti. Agentury Moodys a Fitch snížily Rusku rating na spekulativní stupeň a současně bylo Rusko vyřazeno z indexů MSCI a FTSE. Základní úroková sazba se v Rusku zvýšila z 10 % na 20 %.
Kapitálová rezerva pro jiné systémově významné instituce (které jsou „too-big to fail“) by měla zajistit vyšší odolnost klíčových institucí bankovního sektoru vůči nepříznivému vývoji ekonomiky. Umožní tak i v takové situaci bezporuchové poskytování bankovních služeb reálné ekonomice. V Česku mezi systémově významné instituce patří ČSOB, ČS, KB, UniCredit, Raiffeisen, ve Švýcarsku třeba UBS. Více o tématu nebezpečí vkladů v bankách nebo u brokerů v odkazech na konci tohoto emailu.
Moskevská burza od minulého týdne neotevřela, brokeři blacklistují obchodování jednotlivých titulů, některé fondy pozastavili výkup podílových listů a existuje i teoretické riziko výpadku elektřiny. Jste na takovou situaci připraveni? My ano, stejně jako Warren Buffet. Naše portfolia jsou v bezpečí, díky diverzifikaci, orientaci na americké akcie v dolaru a dalším principům wealth protection.
A co se děje v Turecku? Ještě nedávno jsme psali o turecké inflaci 36 %, od té doby je už na 54 %. Důvodem rostoucích indexů spotřebitelských cen jsou mimo jiné i zdražující komodity jako ropa, plyn nebo pšenice. Inflace je našim největším nepřítelem, může být i mnohem agresivnější. Naše portfolia neměníme, jsou na tyto situace připravená.
Buďte stále v obraze
Pravidelně Vám každý týden pošleme aktuální informace o investicích, trzích, ekonomice a další zajímavosti.